Wiercenie studni
sobota, 03 lipca 2010 00:00

Woda - to "rzecz" niezbędna na budowie :) W związku z tym, że nasza działka nie jest uzbrojona musieliśmy podjąć decyzję skąd będziemy pobierać wodę. Mieliśmy do wyboru cztery rozwiązania:

1. dowozić wodę cysterną - sprawa kosztowna i niewygodna

2. "pożyczać" wodę od sąsiada - rozwiązanie dość kłopotliwe ze względu na odległość do najbliższego sąsiada i graniczące działki

3. podłączyć działkę do sieci wodociągowej - ogólnie rozwiązanie najlepsze, ale dość kosztowne i długotrwałe. W naszym przypadku, jak już wcześniej wspomniałam, musimy rozbudować sieć wodociągową na dystansie ponad 70m. Po pierwsze należy zakupić mapy do celów projektowych, uprawnionej osobie zlecić przygotowanie projektu odcinka sieci wodociągowej (odcinek do 100m to koszt około 1500 zł netto), uzgodnić projekt w ZUDzie (około 500zł), złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wodociągu. Po uzyskaniu pozwolenia, należy zlecić wykonanie przyłącza uprawnionej osobie (cena z 1 mb to około 50zł - robocizna + materiały). Następnie przedłożyć właścicielowi wodociągu kompletną dokumentację powykonawczą (inwentaryzacja geodezyjna, atesty i certyfikaty na użyte do wykonania przyłącza materiały, protokół odbioru przyłącza). Całość będzie kosztowała około 8-10 tys zł... Oczywiście wszystko na mój koszt. Szczerze mówiąc to nie rozumiem dlaczego? Dlaczego elektrownia czy gazownia potrafi na własny koszt rozbudować swoją sieć, a w przypadku wodociągu wszystkie koszty pokrywa Inwestor?

4. wywiercić studnie

Rozważając wszystkie za i przeciw postanowiliśmy wywiercić studnię. Studnia ta z założenia ma zaopatrywać plac budowy w wodę, a w przyszłości służyć do podlewania ogrodu. Dlatego wybraliśmy zwykłą studnię abisyńską.

Dla niewtajemniczonych dodam, że istnieją dwa rodzaje studni wierconych - studnie abisyńskie i studnie głębinowe. Podstawowa różnica pomiędzy studnią abisyńską, a głębinową polega na tym, że w pierwszej technologii pompa znajduje się na górze, a w drugiej na dole. Ponadto studnia głębinowa pobiera wodę z większych głębokości, ma większą wydajność i jest mniej narażona na zanieczyszczenia. Studnia abisyńska jest płytsza (do ok. 10m) i zdecydowanie tańsza od głębinowej.

Zanim zleciliśmy wiercenie studni, postanowiłam zbadać rynek "studniarzy" dzwoniąc do kilku firm. Wnioski? Oczywiście co kraj to obyczaj :) W pierwszej firmie dowiedziałam się, że wywiercenie studni do 15 metrów kosztuje 1000zł netto + pompa + zawory + złączki - całość w sumie około 1350zł netto. Wiedza wyniesiona z tej rozmowy - pytać się czy podawana cena jest z Vat czy bez i co wchodzi w skład usługi. Wzbogacona w tę wiedzę zadzwoniłam do kolejnej firmy. Na dzień dobry Pan powiedział mi, że w moich okolicach to owszem można wywiercić studnię, ale tylko głębinową!  Czyżby ta wiedza była poparta jakimiś tajemniczymi badaniami... W trzeciej firmie ciężko było się dogadać z Panem, ponieważ najwyraźniej wyznawał zasadę "jak zadasz pytanie to może odpowiem" :) Trzeba było Pana mocno ciągnąć za język, żeby się czegoś dowiedzieć, co było dość trudne będąc laikiem i niekoniecznie znając się na tej branży. Następny telefon był przeciwieństwem poprzedniego. Trafił mi się urodzony marketingowiec :) Zostałam zasypana szeregiem pytań typu: a jakiej wielkości jest działka, a jakie będzie miała Pani rośliny (rodzaj, wielkość, ilość), a jaki woli Pani system nawadniania ogrodu... Oczywiście Pan może również zająć się moim ogrodem i wykonać profesjonalny system nawadniający ogród. Halo! Ja potrzebuję wodę na budowę a nie kogoś do ogrodu.

Ostatecznie wybraliśmy ekipę z Łomianek. Pan kojarzył nasze okolice, na necie można było znaleźć kilka pozytywnych opinii na jego temat, a czas oczekiwania na usługę z dnia na dzień (zadzwoniłam w piątek, a w sobotę około 11 mieliśmy już wodę). Całość prac zajęła troszkę ponad dwie godziny wraz z rozłożeniem sprzętu. W efekcie mamy miło spędzony czas na działce w ostatnią sobotę maja oraz 8,5 m studnię :)

Koszt wywiercenia studni wyniósł 1200zł - robocizna + materiały + pompa.